PHYSIOMED Christine Kogl Fizjoterapia

Fizjoterapia
Ruch to też lekarstwo, wymagające określenia dawki, sposobu podania i wskazań. Poprzez zastosowanie właściwych środków terapeuci wpływają na siłę, wytrzymałość i koordynacje pracy mięśni, proces gojenia tkanek, zakres ruchu stawów i tkanek otaczających, przywracając w ten sposób sprawność fizyczną człowieka.

Terapia manualna

Inaczej terapia rękami terapeuty. Obok pewnych zdolności manipulacyjnych wymaga przede wszystkim wiedzy i umiejętności jej praktycznego wykorzystania. Jej podstawą jest dokładne badanie wszystkich elementów narządu ruchu w celu określenia przyczyny problemu. Za pomocą precyzyjnych technik mobilizujących stawy, mięśnie, tkankę nerwową i tkanki otaczające, przywraca się prawidłowe warunki funkcjonowania układu ruchu, wpływa na jakość gojenia ewentualnych uszkodzeń, co skutkuje najczęściej zmniejszeniem lub ustąpieniem bólu. Całość terapii kończy trening stabilizacyjny, integrujący prace wszystkich składowych narządu ruchu człowieka.

Trening sensomotoryczny

Jest nierozerwalną częścią współczesnej fizjoterapii. Stosowany jest w rehabilitacji pooperacyjnej (przeszczepy więzadeł kolana, stawu ramiennego, skokowego) i pourazowej niemal wszystkich stawów, zespołach bólowych kręgosłupa, jak również jako element zapobiegania powstawania uszkodzeń, czyli szeroko pojętej profilaktyki (np. u osób jeżdżących na nartach, grających w tenisa czy koszykówkę). Głównym celem tej formy terapii jest odtworzenie w organizmie umiejętności kontrolowania tego co dzieje się z naszymi stawami podczas ruchu, czyli coś o czym zwykle nie myślimy. Jednak zwiększona ruchomość jest tak samo dokuczliwa jak zmniejszona i z biegiem czasu doprowadzić może do zmian zwyrodnieniowych (wyobraźmy sobie jazdę ze skrzywiona osia jednego kola w aucie przez 10 lat - będzie do wymiany) a w konsekwencji nawet do zabiegu operacyjnego.

Masaż

Znany i ceniony od czasów starożytnych za swój relaksacyjny wpływ na ciało i umysł. Masaż nadal pozostaje jednym ze środków wspomagających leczenie, łagodzących nadmierne napięcie mięsni i ból. Czasami stosowany jest jako jedyny środek terapeutyczny lecz zwykle stanowi on wprowadzenie lub element przygotowania do bardziej specyficznych form leczenia.

Masaż poprzeczny

Jest odmianą masażu. Studia pokazały, iż głębokie rozcieranie poprzeczne wywołuje lokalny proces gojenia tkanek uszkodzonych. Przez zastosowanie długotrwałe tej techniki organizm zaczyna wydzielać hormony i tworzyć ograniczony stan zapalny wspomagający proces naprawy.

Masaż funkcyjny

Jest kombinacja ucisku i ruchu w stawie. Jest skutecznym elementem uzupełniającym inne techniki lecznicze w przywracaniu ruchomości stawów, relaksacji mięśni poprzez łagodne rozciąganie i umożliwienie niezbędnego ślizgu mięśnia w stosunku do otaczających tkanek.

Drenaż limfatyczny

Stosowany jest głównie w celu poprawy funkcjonowanie naczyń limfatycznych łączących się z układem krwionośnym. Techniki drenażu ułatwiają usuwanie produktów przemiany materii, nadmiaru wody w tkankach (obrzęki), toksyn, bakterii i substancji obcych z tkanek przez system naczyń limfatycznych i żylnych. Jest jednym ze środków terapeutycznych stosowanych po mastektomii.

Fizykoterapia

Obok masażu i kinezyterapii jest jedną z dziedzin fizjoterapii. Fizykoterapia, jak sugeruje nazwa, to wykorzystywanie czynników fizykalnych w celu pobudzenia, przyspieszenia lub wspomagania procesów gojenia w obrębie Twojego ciała. Zabiegi fizykoterapeutyczne aplikowane bezpośrednio na miejsca chore
są niezwykle skuteczne a przez to stanowią doskonałe uzupełnienie pozostałych form terapii.

Terapia polem magnetycznym

Pobudza i regeneruje komórki w naszym organizmie. Wykazuje skuteczność w uśmierzaniu bólu, w zmianach zwyrodnieniowych działa odżywczo, wspomaga leczenie osteoporozy i złamań kości oraz urazów sportowych.

Krioterapia

Zastosowanie lokalnego oziębienia wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego, bólu i napięcia mięśniowego, dlatego wskazana jest szczególnie w urazach ostrych, jak również niektórych przewlekłych schorzeniach.

Elektroterapia

Obejmuje użycie rożnego rodzaju modulacji prądu. Stosuje się ja z powodzeniem w osłabieniu mięsni rożnego pochodzenia (np. uszkodzenie nerwów obwodowych), zapobieganiu zanikom mięśniowym, bólu (rwa kulszowa, ból kręgosłupa itp.) i po urazach aby stymulować organizm do sprawniejszej naprawy uszkodzenia tkanki mięśniowej i/lub nerwowej.

Ultradźwięki

Wykorzystują fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości w celu przyspieszania procesów naprawy uszkodzonych mięśni lub stawów. Ta fizyczna stymulacja pobudza komórki do naprawy w przebiegu procesu zapalnego.

Laser

Z fizycznego punktu widzenia światło laserowe niesie ze sobą energie bio-stymulującą która to komórki ciała przekształcają w energie chemiczna, pozwalającą im się regenerować. Dla nas znaczenie ma fakt, iż wpływa się w ten sposób na procesy gojenia a tym samym na ewentualny ból.